+1 929 503 42 72

32 Strait Street Valletta Malta

Amazonda Başarılı Satıcı Olmak

amazonda satış yapmak

Amazon’da başarılı bir satıcı olmak hiç kolay değildir. Satışlarınızı, ürünlerinizi takip etmelisiniz ve sürekli proaktif olmalısınız. Biz de Amazon’da satış yapanlar ya da yeni satış yapacak olanlar için başarılı bir satıcı nasıl olunur diye bir araştırma yaptık ve sizinle paylaşmak istedik. İşte başarılı bir satıcı olmanın ana başlıkları:

 1. Siparişlerinizi Günlük Olarak Kontrol Edin: Hızla kargoya verebilmek için siparişleriniz hakkında hemen bilgi sahibi olmalısınız. Sipariş bildirimleri almayı seçtiyseniz, bir satış yaptığınızda Amazon size bir e-posta gönderir, ancak e-postalar güvenilir değildir ve spam filtrelerine yakalanabilir. İşte bu nedenle, siparişlerinizi her gün Seller Central’dan kontrol etmenizi öneririz. Siparişler bağlantısından sipariş listesini görüntüleyebilir ve otomatik sipariş raporları oluşturabilirsiniz.
 2. Sipariş Kargo Onayı: Amazon yalnızca kargo Onaylandı olarak işaretlendikten sonra alıcının kredi kartını ücretlendirir. Sipariş verildikten sonra, kargo ayarlarınızda belirttiğiniz süre içinde kargoyu onaylamak sizin sorumluluğunuzdadır. (Varsayılan süre iki iş günüdür.) Bunu yapmak için Siparişler bağlantısında Kargoyu Onayla düğmesine tıklayın.
 3. Stok Kontrolü: Özellikle birden çok kanalda satış yapıyorsanız stoğunuzdaki envanter miktarına dikkat edin. Sonrasında stokta olmadığı anlaşılan ürünler için sipariş gönderen müşterilerin olumsuz değerlendirme bırakma ihtimali yüksektir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda atılacak en iyi adım, alıcıyı hemen bilgilendirmek ve uygunsa yaşanan sorun nedeniyle telafi teklif etmektir.
 4. Ürün Fiyatlandırması: Diğer Teklifler sayfasında en düşük fiyatlı ürünler en üstte görüntülenir. Amazon müşterileri, her zaman en iyi teklifleri arar ve Diğer Teklifler sayfasında en üstte gösterilen ürünleri satın almaya daha eğilimlidir.
 5. Kargo ve Gönderi Politikası: Müşterileri hayal kırıklığına uğratmaktan kaçınmanın en iyi yolu, beklentileri belirlemek ve ardından bunları karşılamaktır. Kargo politikanızı oluştururken, siparişlerin ne sıklıkta işlendiği, ne sıklıkta kargoya verildiği, kullandığınız taşıyıcı firmalar ve kargoyla ilgili sorular için size nasıl ulaşabilecekleri hakkında müşterileri net bir şekilde bilgilendirin. Ürünleri geç ulaşan veya hasarlı olan alıcılar hayal kırıklığına uğrar. Bu da olumsuz değerlendirmeye, para iadelerine veya A’dan Z’ye Garanti taleplerine yol açabilir ve hesabınızın durumu olumsuz etkilenebilir.
 6. Ulaşılabilir Olun: Bir alıcı için en sinir bozucu şey, siparişinin durumunu bilmemektir. Alıcıyla iletişim kurarken hızlı cevap verin ve kargonun gecikmesi durumunda alıcıyı bilgilendirin. Müşterilerin sorunsuz bir alışveriş deneyimi yaşayacaklarından emin olmaları için, size nasıl ulaşabileceklerini kolayca öğrenmelerini sağlayın.
 7. Değerlendirme Puanınızı Yüksek Tutun: Müşteriler değerlendirmelere çok dikkat eder ve biz de performansınızı izlerken bunları göz önünde bulundururuz. Bulgularımıza göre;
  1. ürünlerinizi doğru açıklamak,
  2. ürünleri alıcılara hızlı ulaştırmak,
  3. alıcıların sorularını hemen cevaplandırmak,

iyi bir değerlendirmede kilit rol oynuyor.

Sevk irsaliyelerinizde de alıcılardan değerlendirme isteyebilirsiniz.

 1. Ürün ve Para İadelerini İncelikle Ele Alın: Kimse ürün iadesi almak ve para iadesi yapmak istemez, ama bunlar satışın bir parçası ve Amazon satış sürecinin bir zorunluluğudur. İadeleri nazikçe kabul etmek, müşteri hizmetlerinizle ilgili daha iyi değerlendirmeler almanızı sağlayabilir. Teslimattan itibaren 30 güne kadar çoğu ürünün iadesini kabul etmeniz gerekir. Ayrıca politikanız, en azından Amazon’un an itibarıyla geçerli politikası kadar avantajlı olmalıdır.

Yukarıda anlatmış olduğumuz sekiz başlık aslında başarılı bir satıcı olmak için yeterlidir. Daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. İletişim için tıklayınız.

Comments are closed.