+1 929 503 42 72

32 Strait Street Valletta Malta

Amazon’da Satış Yapmak

amazon satış

Amazon’da iyi bir satıcı nasıl olunur? Satış teknikleri nelerdir? Nelere dikkat edilmelidir? Bu yazımızda Amazon’da satışlarınızı nasıl artırabileceğinizi ele aldık.

Amazon 1 Kasım 1994 yılında Jeff Bozes tarafından Seatle’da kurulmuştur. Sitenin ilk kuruluş amacı kitap satmak için olsa da kısa sürede büyümüş ve şu anda hemen hemen her ürünü bulabileceğiniz dünyanın en büyük e-ticaret ve teknoloji markasıdır diyebiliriz. Amazon şu anda dünyanın birçok ülkesinde (amazon.ca, amazon.co.jp, amazon.com, amazon.com.tr vs ) satış yapmaktadır. Amazon’nun bügünkü değeri 1 trilyon dolar ve CEO’su aynı zamanda kurucusu olan Jeff Bozes ise dünyanın en zengin insanlarından bir tanesidir. Amazon’nun bugün dünya genelinde yaklaşık 500 milyon aktif kullanıcısı 2 milyondan fazla satıcısı vardır. Kullanıcılarından 100 milyodan fazlasının ise Amazon Prime üyeliği bulunmaktadır. Şirketin 2019 yılı cirosu ise 232 milyar dolardır. Yaklaşık 600 bin çalışanı bulunan şirketin depolarında ise 45 binden fazla robot görev yapmaktadır. Gel gelelim amazonda satış yapmaya. Amazonda bir dükan açıp satış yapmaya başlamak sizin satışınızı artırır ve dünya genelinde kolaylıkla yeni müşteriler edinebilirsiniz.Peki Amazonda kurumsal olarak mı ( şirket kurmak ) yoksa bireysel olarak mı satıcı hesabı Açmalıyım ?

Kurumsal Mı ? Bireysel Mi ?

Amazon’da isrtediğiniz gibi satış yapabilirsiniz. Bireysel ( Sale As An Individual ) ya da kurumsal ( Sale As A Professional ) olmanızın çok bir farkı yoktur. Ancak üyelikle ilgili sorun yaşadığınızda kurumsal satıcı iseniz size karşı daha anlayışlı olabiliyorlar. Bireysel satıcıların hesaplarını kapatmaları veya askıya almaları daha kolay oluyor diyebiliriz. Dikkat edilemesi gereken bir diğer hususus ise Türkiyedeki şirketlerin Amazon tarafından tanınmaması. Eğer Amerika, Avrupa, Kanada gibi ülkelerde şirketiniz yok ise Amazon’da şirket hesabı açamazsınız. Bu durumda bizimle iletişime geçebilir ve size Amerika’da şirket kurmak için yardımcı olarbiliriz.

Diğer yandan diyelim ki Amazon’nun kabul edeceği bir şirketiniz var. Şahıs hesabımı açmalısınız yoksa bireysel hesap mı ? Eğer ayda 40 satışın üzerini hedefliyorsanız Amazon sizden kurumsal bir hesap açmanızı isteyebilir veya ayda satışınızın 30 bin USD yi geçmesi durumunda sizden kurumsal satıcı olmanızı isteyebilir. Kurumsal satıcı olmanız durumunda aylık 39.99 USD ödemek zorundasınız. Diğer yandan bireysel satıcılır da her satıştan 0,99 USD ödemek zorundalardır. Bireysel satıcı olmanızın iyi tarafı Amazon’da ücretsiz olarak hesap açabilirsiniz ve satış yapmadan herhangi bir ücret ödemezsiniz. Özetlemek gerekirse Amazon’da masraflarınız kurumsal satıcılar için aylık 39,99 USD + her satıştan ortalama %15 komisyon. Bu komisyon değişiklik gösterebilir. Biz ortalama komisyonu yazdık. Bireysel satıcılar için ise amazonda satış yapmanın masrafı her ürün için 0,99 USD + her satıştan ortalama %15 komisyon vermeleridir. Gene bu oran ortalamadır. Her ürün için değişiklik gösterir. Ayrıca belirtmeliyizki kargo ücreti de düşünmeniz gereken ayrı bir konudur. Eğer FBA üyesi değilseniz bu konu Amazon ile ilgili değil sizin karar vereceğiniz bir konudur. Satışlarınıza kargo ücretini katmaz ve alıcıdan tahsil edebilirsiniz ya da ücretsiz kargo olarak ürününüzü satabilir ve kargo ücretinizi siz karşılarsınız. Tercih tamamiyle sizin. Ama şunu belirtmek isteriz ki kargo ücreti her ne kadar az da olsa ücretsiz kargo seçeneğiyle ürün satmanızı tercih etmenizi öneririz. Sinek her ne kadar küçük olsa da mide bulandırır. Alıcılar ürün araması yaparken ücretsiz kargo seçeneğini seçebilir. Bu da sizin satışlarınızı düşürecektir. Bu konulara Amazon’da Etkili Satış Teknikleri kısmında anlatacağız.

FBA ( Fulfillment By Amazon ) Nedir ?

FBA ( Fulfillment By Amazon ) nın Türkçe karşılığının “Amazon Tarafından Yerine Getirilmek” diyebiliriz. Amazon’un sağladığı bir hizmettir ve satıcılara satış uygulamalarında daha fazla esneklik sağlar. Servis, satıcının yükünü alarak depolama, paketleme ve nakliye yardımı sağlar. Program, satıcıların, eşyalarını satılıncaya kadar depolarda depolandığı bir Amazon tedarik merkezine göndermelerini sağlar. Sipariş verildiğinde, Amazon çalışanları fiziksel olarak ürünleri hazırlar, paketler ve gönderir.

FBA Hizmetlerini Kullanmanın Yararları

FBA hizmeti alan tüm satıcılar Amazonun sağlamış olduğu tüm kaynak ve hizmetlerden yararlanırlar. Peki nedir bu hizmetler:

 1. Dil Hizmeti: Mağazanın bulnduğu ülke dilinde müşterilere sizin adınıza ana dilde hizmet sunar. İade ve geri ödeme işlemlerini gerçekleştirir.
 2. Amazon İsim Hakkından Yararlanmak ( Amazon Private Label Hizmeti Almak ): Amazon’nun sunmuş olduğu bu hizmet güvenirliği artırmakta ve alıcıların ürünleri tercih etmesinde büyük etkisi olmaktadır. Bir kalite garantisidir diyebiliriz. Satıcının satış hacmi artıracak önemli bir hizmet.
 3. Kargolama Avantajı: Amazon’nun kargo şirketleriyle anlaşmaları bulunmaktadır. Bu nedenle Amazon’nun kargo hizmetlerinden yararlanabilirler veya hiç kargo ücreti ödemeyebilirler. Üstelik FBA hizmetinden yaralanan satıcıların ürünleri 1-2 gün içerisinde amazon garantisiyle alıcıya kargolanmatadır. Bu da satıcıların ürünlerine ilgiyi artırmaktadır.
 4. Birden Fazla Kanaldan Satış Desteği: Amazon sadece Amazon kanaıyla satılan ürünler için değil farklı kanaldan satılan ürünler için de bu hizmeti sunmaktadır. Bu da satıcılara artı avantaj sağlamakta ve büyük bir iş yükünden kurtarmaktadır.
 5. Nakliye Standardizasyonu: Tüm FBA siparişleri, Amazon’un kendi mallarını ele aldığı şekilde işlenir. Bunun anlamı, bir kişi bir ürünü satın aldığında, Amazon ürünü stoklarından alır, ürünü paketler ve alıcıya gönderir. Bir satıcı, kendi web sitesinde ürün satabilir ve Amazon Yerine Getirilmesi Hizmeti sayesinde Amazon’un tüm işleri satıcılar adına halletmesinin avantajlarından yaralanabilirler.

Kısacası, Amazon FBA üyesi olmak satışını yaptığınız ülkenin dilinde müşterilere hizmet sunar, iade ve geri ödeme taleplerini Amazon sizin adınıza gerçekleştirir. FBA üyesi olmak:

 • FBA ürünlerin Prime etiketine uygun hale gelir
 • FBA, işini kolayca büyütmene yardımcı olur
 • FBA, birinci sınıf müşteri hizmeti sunar

 

FBA Ücreti

Amazon FBA hizmetinden yararlanan satıcılardan talep ettiği ücretler:

 1. Depola, Paketleme ve Gönderi Ücreti: Amazon satıcılara sunmuş olduğu bu depolama, paketleme ve gönderi gibi hizmet karşılığında satıcılardan ek ücfret talep eder. Bu ücret ürünün ağırlığına göre de değişebilir.
 2. Uluslararası Gönderi Hizmeti: Amazon FBA hizmetinden yararlanan satıcıların ürünlerini tüm dünyaya gönderme garantisi verir.

Amazon’nun FBA hizmeti 2004 yılında hizmete girmiştir ve günümüze kadar popülaritesi giderek artmıştır. Satıcılar pazarta söz sahibi olmak ve yarışın içinde kalabilmek adına FBA hizmetinden yararlanmakta ve büyük bir iş yükünden kurtulmaktadır. FBA hizmeti satıcılar adına büyük bir avantajdır ve çoğu firma rekabetçi kalmak için bu hizmette sahip olmaları gerektiği konusunda hemfikirdir.

Ne yazıkki Türkiye’de FBA hizmeti bulunmamaktadır. FBA hizmetinden yararlanabileceğiniz ülkeler:

 • Amerika
 • İngiltere
 • Kanada
 • Meksika
 • Fıransa
 • Almanya
 • İspanya
 • İtalya
 • Hindistan

Amerika’da amazonda satış yapmak istiyorsanın bizimle iletişime geçmekten çekinmeyiniz. İletişim için tıklayınız.

 

 

Comments are closed.