+1 929 503 42 72

32 Strait Street Valletta Malta

Amazon’da Satışları Artırmak

amazon satiş

Amazon’da Satışları Artırmak

Amazon’da iyi bir satıcı nasıl olunur? Satış teknikleri nelerdir? Nelere dikkat edilmelidir? Bu yazımızda Amazon’da satışlarınızı nasıl artırabileceğinizi ele aldık.

Amazon dünyanın en büyük e-ticaret kuruluşudur. Yasal olarak satışa sunulabilen her ürünü bulabileceğiniz bir platformdur ve dünyanın birçok ülkesinde faaliyet göstermektedir. Bu da satıcılar için büyük bir fırsattır. Dünyanın birçok ülkesinde alıcı bulabilir ve müşteri gamınızı genişleteblirsiniz. Böyle büyük bir platformda müşteri bulmak ve satışınızı artırmak için satış teknikleri çok önemlidir. Bir ürünün birden fazla satıcısı olacağı için aşağıda sıralayacağımız satış artırma tekniklerine dikkat etmenizi öneririz. Peki nedir bu satış artırma teknikleri:

  1. Kaliteli ve Net Görseller: ürününüzün fotoğraflarının net ve çöznürlüğünün yüksek olmasına dikkat ediniz. Detayların net göründüğü yüksek çözünürlüklü görseller, alıcıların hayal gücünü harekete geçirir ve onları ürününüzü satın almaya teşvik eder. Bunun yanı sıra, mümkün olduğunca çok sayıda ve farklı görsel eklemeye çalışın.
  2. Anlaşılır ve Basit Ürün Açıklamaları: Ürününüzü açıklarken temel özellikleri avantajlarıyla birlikte madde işaretleri halinde listeleyin. Özenle yazılmış ürün açıklamaları, alıcının ürününüze sahip olduğunu veya onu kullanma deneyimini hayal edebilmesini sağlar. Ürününüzün verdiği his, kullanımı ve çeşitli avantajları hakkındaki bilgilerin bir araya getirilmesi alıcılara ilham verebilir. Ürün başlıklarında ve açıklaalarında özel karakterler ( % *& vs. ) kullanmamaya özen gösterin. Ürün başlığının uzun olamamsına dikkat edin. Başlığın 200 karakteri geçmemesi standart başlıkların 80 karakterden az olması önerilir.
  3. Ürün Yerleştirme: Sağladığınız bilgilere göre, ürünleriniz mağazanın uygun alanlarında gösteriliyor mu? Bazı alıcılar tam olarak ne aradığını bilirken, bazıları kategoriye göre göz atar. Dolayısıyla göz atarken daha kolay keşfetmeleri için ürününüzün doğru kategoride sınıflandırıldığından emin olun. Her kategorideki seçenekleri derinlemesine inceleyin ve ürünlerinizin, kategori yapısında nereye uyabileceğini düşünün.
  4. Fiyatlandırma ve Kargo: Teklifleriniz, benzer ürünlere kıyasla rekabetçi fiyatlarla sunuluyor mu? Kargo teşvikleri sunabiliyor musunuz? İkna edici bir fiyat oluştururken rakiplerinizi araştırmayı unutmayın. Araştırmanıza kargo maliyetlerini de dahil edin. Alıcılar çevrimiçi alışveriş yapma kararı verirken genellikle en çok kargo maliyetlerini göz önünde bulundurur. Ürün aramalarında ücretsiz kargolama seçeneğinin seçilmesi durumunda ürününüz müşterilere gösterilmeyecektir. Ürününüzün fiyatını belirlerken bunları bütün bunları göz önüne almanızı tavsiye ederiz.
  5. Müşteri Memnuniyeti: Çok iyi bir müşteri hizmetleri performansıyla her siparişi takip ederek mükemmel bir satın alma deneyimi sunun. Bu, satıcı olarak yüksek değerlendirme puanları almanızı sağlar ve ürünlerinizi bulan alıcılara güven aşılar. Ayrıca müşterilerin size soracağı soruları hızlı ve anlaşılır bir şekilde cevaplamanız da müşteri memnuniyeti açısından önemlidir.
  6. Fiyat Karşılaştırması: Cazip ve rekabetçi bir teklif oluşturmak için rakiplerin sayısını, ürünlerinin boyutlarını, çeşitlerini, fiyatlandırmalarını ve promosyonlarını tespit edin. Pazaryerinde halihazırda satılmakta olan benzer ürünlerle fiyat konumlarını karşılaştırın.
  7. Promosyonlar: Çevrimiçi alışveriş yapan alıcılar, fiyat ya da yüzde indirimi ve ücretsiz kargo gibi her türlü promosyon teklifini inceler. Alıcıların Amazon’a geri dönmesinin nedeni genellikle ücretsiz kargodur. Siz de çeşitli promosyonlar sunarak alıcılar üzerinde harika bir izlenim bırakabilirsiniz
  8. Reklam Verme: Sponsorlu Ürünler, Amazon’da satışa sunduğunuz ürünleri tanıtmanıza yardımcı olan bir reklam hizmetidir. Hangi ürünlerin reklamını yapmak istediğinizi seçer, bu ürünlere anahtar sözcükler atar ve tıklama başına maliyet teklifi girersiniz. Amazon müşterisi, anahtar sözcüklerinizden birini aradığında arama sonuçlarıyla birlikte reklamınız da görüntülenmeye uygun olur. Bu hizmet için yalnızca reklamınıza tıklandığında ödeme yaparsınız. Müşteri reklamınıza tıkladığında, teklifinizin listelendiği detay sayfasına yönlendirilir. Ürünle ilgili tüm gereklilikleri yerine getirdiğinizde reklam vererek ürün satışını artırmak mümkündür.

Ürün satışınızı artırmak istiyorsanız yukarıda sıraladığımız konulara dikkat etmenizi öneririz. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyiniz. İletişim için tıklayınız.

 

 

Comments are closed.