+1 929 503 42 72

32 Strait Street Valletta Malta

Etsy’de Satış Yapmak

etsy satış

Etsy de Satış Yapmak ve Dükkan Açmak

Etsy Nedir?

Etsy 2005 yılında kurulmuş ve güncel olarak 68 milyon üyesi bulunan bir alışveriş sitesi. Etsy üzerinden genel olarak el işçiliği ve bireysel tasarımlar ile yapılmış ürünler satılabilir. Kısacası özgün tasarımların ve ürünlerin satışının yapıldığı bir satış portalı diyebiliriz. Sanatçılar, zanaatkarlar, hobi tutkunları ve tasarımcıların yakından tanığı bir sitedir. Güzel olan yanı sadece bu ürünleri yapanların dükkan açabilmesi. Yani toptan ürün alıp etsy de satış yapmak yasak. Dükkan sahibinin mutlaka satılan ürün için emek harcaması şart. Alıcılar ise bu sayede orijinal ürünlere ulaşabilir. Bu yazıda sizlere sıfırdan Etsy de satış yapmak ve dükkan açmak için yapmanız gerekenleri anlatacağım. Ebay, Amazon, Aliexpress, N11 vb. siteler varken neden Etsy de satış yapmak konusunda size ısrarcı davrandığımı yazıyı okuyunca anlayacaksınız.

Etsy de satış yapmak

Öncelikle sizlere Etsy de satış yapmanız konusunda neden ısrarcı olduğumu açıklayayım. El yapımı ve orijinal ürünler yapıyorsanız, Etsy sadece bu ürünlere yönelik bir site. Amazon, Ebay ve N11 gibi sitelerde milyonlarca ürün var. Bu ürünler arasından sizin değerli olan el emeği ürünlerinizin sıyrılma şansı yok gibi. Ayrıca rekabet o kadar fazla ki yaptığınız satış ile maliyetinizi kurtarsanız şanslısınız. Etsy ise bu konuda biçilmiş bir kaftan. Herhangi bir konuda yeteneği veya dükkanı olanlar için, halı dokuma veya orijinal takı yapanlar gibi, Etsy’de müşteri portföyünüzü dünya geneline yayabilir ve karınıza kat ve kat artırabilirsiniz. kısacası yaptığınız ürünleri hak ettiğiniz değerde satabilirsiniz.

Etsy ziyaretçileri el emeği ürünler arayan insanlardan oluşur. Yani direkt hedef kitlesine ulaşmış olursunuz. Etsy de satış yapmak için en az bir kerelik bile olsa site yönetimine ürünü yaptığınıza dair bir video atmanız şart. Bu sayede site toplu satış, dropshipping veya al sat yapanların önüne geçmiş oluyor. Rekabet ise diğer sitelere göre çok az. Büyük satıcılar hariç bir satıcının listelenmiş maksimum 250 ürünü var. Orijinal olan ürünler ise çok çabuk sıyrılabiliyor.

Etsy Üyelik ve Etsy de Dükkan Açmak

Etsy de satış yapmak için dükkan açmanız şart. Bunun için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok. Sadece ürün listelemek için ürün başına 0.20 $ ödemeniz gerekiyor.Eğer referans kodu ile üye olursanız ilk 40 ürünü listelemek bedava.

Kısa bir açıklama yapalım, Site dili İngilizce.Satış yaparken İngilizce bilmeniz avantaj.Ancak İngilizce bilmiyorsanız bu dünyanın sonu değil. Google Translate kullanarak siteyi sürekli Türkçe diline çevirebilirsiniz.Çeviri kalitesi ise mükemmel.

Etsy de Ne Satabilirim?Avantajlı Ürünler Neler?

Etsy satış yapmak, dükkan açmak ve ürün ekleme kısmı işin en kolay olan bölümü.Bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşayan olmadı.Bu bölümde Etsy de satış yapmak isteyenlerin en çok ikilemde kaldığı konulardan bahsedeceğim.

 1. Etsy de el yapımı olan, emek harcadığınız bütün ürünleri satabilirsiniz.Tabi site kuralları çerçevesinde olmalı.Sattığınız ürünlerin %90’ı Amerikalılar, %10’luk kısmı ise diğer ülkelerde yaşayan müşteriler tarafından alınır.Burada yaşayacağınız en büyük sorunlardan birisi kargo. Çinden 1 dolara ücretsiz kargo seçeneği ile ürün alabiliyoruz.Ancak aynı şekilde 1 dolara ücretsiz kargo seçeneği ile ürün gönderemeyiz.Kargo maliyetimiz minimum 10 dolar ile 15 dolar arasında olacak.

Hiç kimse aldığı ürünün üzerinde kargoya para ödemek istemez.Örneğin bir takı yaptınız ve 5 dolara satışa çıkardınız.Bunun için 15 dolar kargo ücreti ödemek saçmalıktan başka bir şey değil.Bunu bizim düşündüğümüz gibi Amerikalılarda düşünür.Bu nedenle öyle bir ürün satın ki minimum fiyatı 30 dolar olsun.Tabi bu fiyatlar 100-200 dolara kadar çıkabilir.30 dolarlık ne satabilirim diyorsanız Etsy sitesinde ürünlere filtre koyup incelemenizi tavsiye ederiz. Size fikir verecektir. Ürünün satış fiyatı 20 dolar ise, ücretsiz kargo seçeneği ekleyerek 35$ gibi bir fiyat koyun.Ücretsiz kargo satış ve pazarlama açısından büyük avantaj.Çoğu müşteri ücretsiz kargo seçeneği ile ürün araması yapar.Bu sayede ürünleriniz ön plana çıkar.

 1. Ürettiğiniz ürünlerin ağırlık ve boyut açısından küçük olsun.Yukarıda size bahsettiğim kargo fiyatları minimum gönderiler içindir.Ürününüz ne kadar büyük ve ağır olursa, kargo ücreti de o kadar artacaktır.Peki hem boyutu küçük, hem de fiyatı 30 doların üzerinde Etsy de ne satabilirim diyorsanız, daha fazla araştırma yapmanızı tavsiye ederim.Pinterest, Amazon, Ebay, Etsy, Aliexpress vb. bir çok site size bu konuda kaynak olabilir.Ürün kopyalamak ayıp değil.Kopyaladığınız ürünlerde tasarımı zenginleştirme gibi katkınız da olacak.
 2. Kişiye özel ürünler üretme şansınız var ise çok büyük avantaj kazanırsınız. Etsy de en çok kişiselleştirilmiş ürünler satılmakta.Ayrıca kişiye özel ürünler yukarıda yazdığım iki maddeyi de kolaylıkla karşılıyor.Kendinizi de müşterilerin yerine koyun. Etsy sitesine girenlerin çoğu eşine dostuna hediye almak için o sitede dolaşıyor.Kişiye özel hediyeden daha özel bir şey yoktur.Bunu gerçekleştirebilirsiniz, kısa zamanda başarılı olursunuz. Etsy de satış yapmak sizin için daha kolay olur.Rekabet sıkıntısı yaşamazsınız. Üstelik dünyanın her yerinden özel müşterileriniz olur. Alıcının ürününüzü beğenmesi demek sürekli sizden alış yapacak demektir.
 3. Kişiye özel üretim yapacaksanız bile takı-boncuk tasarımı işinden uzak durun.Takı tasarım ürünlerinin satışı çok zor.Üstelik öyle bir rekabet var ki sıyrılmanız imkansız.Üstelik takı ürünlerini 30 $’ın üzeride satmanız zor.Takı ve boncuk tasarımları ile Etsy de satış yapmak imkansız.Yapsanız bile  para kazanamazsınız.ABD’li tasarımcılar 4-5$ gibi fiyatlara bu ürünleri satıyor.Üstelik mağazalarında 5000’in üzerinde ürün var.Kargo ücretleri ise sadece 2 dolar.

Etsy Satış Teknikleri

Etsy de satış yapmak istiyorsanız; etsy seo, resim ekleme, ürün açıklamaları, reklam verme, sosyal medya, pinterest gibi pazarlama yöntemlerini bilmeniz gerekir.Ürününüz ne kadar dikkat çekici olursa olsun, bu tarz göze ufak gelen detayları atlarsanız başarısız olursunuz.Başarılı olmak için aşağıda belirttiğim formülleri her ürün için uygulamayı ihmal etmeyin.

Etsy Ürün Fotoğrafları

Satış teknikleri arasında en önemli olanı ürün fotoğraflarıdır.Her zaman olduğu gibi kendinizi müşterinin yerine koyun.Online alışveriş yapan müşteriniz ürüne dokunamadığı için sadece fotoğraflarına ve açıklamalarına bakmakla yetinir.Sattığınız ürün müşterinin gözüne hitap ediyorsa, müşteri o zaman ürün ile ilgilenmeye başlar.Direkt açıklamaları okur.Peki ürün fotoğraflarınız nasıl olmalı?

Kaliteli Fotoğraf Çekmenin Püf Noktaları

 1. İdeal ürün fotoğrafları 1000 piksel ve jpeg formatında olmalı.
 2. Cep Telefonu veya Dijital kamera ile ürün çekimi yapabilirsiniz.Önemli olan ürünü bütün açılardan yakalamanız.Müşteriniz fotoğraflar sayesinde ürünü tamamen görebilsin.
 3. Fırsatınız var ise mutlaka ürün çadırı kullanın.Telefon ile çekseniz bile mükemmel bir görüntü yakalamanızı sağlar.Eğer büyük bir ürün satıyorsanız güzel bir arka plan bulun.
 4. Asla kendinize ait olmayan bir fotoğraf kullanmayın.Fotoğrafları kendiniz çekmek zorundasınız.Bu durum açığa çıkarsa direkt üyeliğiniz dondurulur.
 5. Ürünler için en az 4 fotoğraf ekleyin.Mümkünse Video eklemesi de yapın.
 6. Photoshop ile fotoğraflarınızda düzenleme yapabilirsiniz.Ancak ürün niteliğini bozacak bir oynama olmasın.

Etsy Ürün İçeriği Açıklaması

Fotoğraflardan sonra en önemli ikinci kısım.Müşteri ürünü fotoğraflar üzerinden beğendikten sonra açıklamaları okumaya başlar.Yazdığınız içerik satışın gerçekleşmesini sağlar.Peki en iyi içerik nasıl olmalı?

 1. Candan ve içten bir açıklama metni oluşturun.Bu ürünü yan komşunuza satacak olsanız, nasıl açıklama yapardınız.Aynısını sitede ki açıklamalar bölümünde de yapın.
 2. Gerçek dışı, müşteriyi yanıltmaya yönelik, abartılı sözlerden uzak durun.
 3. Siz bir sanatçısınız bunu unutmayın.Acındırma, yalvarma tarzı içerik yazmaktan kaçının.
 4. Ürünle ilgili A’dan Z’ye bütün detayları yazın.Öyle bir açıklama yapın ki müşteri size soru sormak zorunda kalmasın.
 5. Açıklamanız net ve kısa olsun.Emin olun uzun içeriklerin sadece %20’lik kısmı okunur.Yazının başı ve sonu.Gerisi çöp niteliğindedir.Önemli olan ürün görselinin kendisini açıklaması.

Etsy Müşteri Yorumları

Ürün fotoğrafları ve ürün içeriğinden geçer not aldınız.Müşterinin bakacağı son kısım yorumlar bölümü.Eğer buradan da tam not alırsanız %99 o ürünü sattınız.Yani hedefiniz her müşteriden tam not almak olmalı.Bunu hepimiz yapıyoruz.Yorumlara bakmadan kimse bir şey almaz.Peki Etsy de satış yapmak için olumlu yorum nasıl alınır?

 1. Müşterileriniz aldığı üründen memnun kalırsa olumlu not verir.Öncelikle ürün paketlemesini en iyi şekilde yapmaya çalışın.
 2. Ürünün yanında renkli kağıda ufak bir not  bırakın.”Ürünümü beğendiyseniz, çok değerli yorumlarınızı bekliyorum” yazabilirsiniz.
 3. Ürünün yanında  ufak sürpriz hediyeler düşünebilirsiniz.
 4. Yorum karşılığında %10 indirim kodu verebilirsiniz.
 5. Ürün müşterinize ulaştığında Etsy üzerinden mesaj gönderebilirsiniz.
 6. Ürünün gönderilmesi, Amerika’ya ulaşması gibi durumlardan müşteriye bahsederek ilgili satıcı imajı çizebilirsiniz.

Etsy Ücretsiz Kargo Tekniği

Kimine göre seçenek olabilir ancak bana göre bir taktik.Mümkünse bütün ürünlerinizi ”free shipping” olarak listeleyin.Hem seo açısından hem de satış sonlandırma konusunda size yardımcı olacaktır.Müşterilerin büyük bir çoğunluğu ürünleri ararken ücretsiz kargo seçeneğine tıklar.Eğer kargo ücreti alıyorsanız ürünleriniz gözükmeyecek.Öncelikle buradan kaybedeceksiniz.

Çoğu satıcılar ürün gönderimi için 2 dolar ile 6 dolar arasında kargo tahsilatı yaparken, siz 10 dolar veya 15 dolar tahsilat yapmak zorunda kalacaksınız.Sinek küçük olsa da mide bulandırır.Müşteriler ürünü çok beğenmediyse, sırf bu kargo ücretinden dolayı ürünü almayacaktır.Bu durumda Etsy de satış yapmak sizin için zor olacak.Yapmanız gereken iyi seçenek kargo fiyatını, ürün fiyatının içine ekleyerek ücretsiz kargo seçeneği sunmak.Bu sayede müşteri kargo için ondan ne kadar tahsil edildiğini bilmemiş olur.

Etsy Sitesinde Reklam Verme

Etsy de satış yapmak için site içerisinde veya Google Ads üzerinden reklam verebilirsiniz.Reklam ücretleri biraz maliyetli olabilir.Ancak sitede satış yapmaya yeni başladıysanız, reklam vermenizi tavsiye ederim.Bu sayede ürünleriniz ön plana çıkmış olur.İlk 20 satışa ulaşana kadar günlük 5 dolarlık reklam verebilirsiniz.Site içerisinde hiç satışınız yoksa müşteriler alışveriş yaparken tereddüt edebilir.Yorumların ne kadar önemli olduğundan yukarıda bahsettim.Yorumlarınız artana kadar reklam çalışması yapın mutlaka.

Etsy Sahte Alışveriş Yapma

Etsy de satış yapmaya yeni başladıysanız, ilk 20 satışınızı  kendiniz oluşturun.Satışınız olmadığı için müşteriler alışveriş yaparken size tereddütle yaklaşacak.Hatta Facebook gruplarında denk gelmişsinizdir.”İlk 2 ay fazla satış yapamadım, ondan sonra satışlarım artmaya başladı” diye.Bu tamamen yorumların artması ile doğru orantılı.Ne kadar çok yorum o kadar çok satış.

Tabi bu konuda dikkatli olmalısınız.Site bunu anlarsa hesabınızı askıya alınır.Tanıdık arkadaşlarınız var ise onlar bu alışverişleri sizin adınıza yapsın.Özellikle yurt dışında yaşayanların yapacağı alışverişler daha faydalı olur.Eğer bütün siparişler Türkiye’den gelirse Etsy mutlaka bundan şüphelenip hesabınızı askıya alacaktır.Eğer bu fake satın almaları yapabilirseniz, 2 ay zaman kazanmış olursunuz.Etsy de satış yapmak daha kolay olacaktır.

Etsy Ürün Kargolama Nasıl Yapılır?

Kargo ücretlerinin oldukça yüksek olduğundan bahsettim yukarıda.Ülkemizde en ucuz kargo gönderebileceğiniz şirket PTT.Ancak PTT ile yaptığınız gönderiler bazen 1 ayı geçen sürede müşteriye ulaşabiliyor.Çinli satıcılar yüzünden Amerikalılar kargo bekleme süresinden bıkmış.Tabi durum bizde de aynı.

Size 2 gün ile 4 gün arasında ürünlerinizi en uygun fiyata gönderebileceğiniz ”KargoGO” şirketini tavsiye ederim.Tabi şimdilik bu şirketi tavsiye ediyorum.İlerleyen zamanlarda daha uygun fiyatlara gönderi yapan şirketler çıkabilir.Siz sürekli araştırmaya devam edin.KargoGo şirketi Amerika’ya 15,90 dolara ürün gönderebilirsiniz.Aylık gönderi sayınız fazla ise site yönetimi ile pazarlık yapıp, bu ücreti 10 dolara kadar çekme ihtimaliniz var.

Etsy Seo Çalışması Nasıl Yapılır?

Etsy de satış yapmak için bir takım seo taktiklerini bilmeniz gerekir.Araştırma yaptığınız zaman ürün başlığının çok önemli olduğu söylenir.Emin olun ürün başlığı çok önemli değil.Sadece ürününüzü açıklasın yeter.Örneğin; cep telefonu kılıfı sattığınızı varsayalım.Atacağınız başlık ”Mavi İphone 7 Cep Telefonu Kılıfı” şeklinde olmalı.Yani ”inanılmaz, şok şok, gerçek dışı” gibi haber yazar gibi başlık girmenize gerek yok.

Etsy de satış yapmak için yapabileceğiniz en iyi seo yöntemi diğer satıcıları ve istatistikleri takip etmek olacaktır. En çok satılan ürünler, en çok satışa sahip satıcılar, Türk mağaza sahipleri gibi detaylı istatistik verilerine ulaşabilirsiniz.Onları başarılı kılan ne?Bu soruyu kendinize sorup, cevaplarınızı tek tek kendi işiniz için uygulamalısınız.Tabi kıyaslamayı sizinle aynı olan satıcılar için yapın.Örneğin; 250 bin ürün listeleyip 1. sıraya oturmuş olan satıcı ile kendinizi kıyaslamayın.Siz daha yolun başındasınız.

Ancak 50 adet ürün ile kilim satışı yaparak 2500 adet satışa ulaşmış bir Türk mağaza sahibi ile kendinizi kıyaslayabilirsiniz.Türkiye den yurtdışına satış yapmak zor.Önünüzde ödeme seçenekleri, kargo fiyatı, gümrük gibi 10’larca engel var.Buna rağmen başarılı olmak gurur verici.Emin olun bunu sizde başarabilirsiniz.

Son Olarak Etsy’den Nasıl Ödeme Alırsınız

Malun Türkiye’de PayPal’ın faaliyetlerini sonlandırdığı için yurt dışından ödeme almak çok zor. Bu noktada Maltadasirket.com olarak yurt dışında banka hesabı, Paypal hesabı konularda yardımcı olabiliriz. Bizimle iletişime geçmekten çekinmeyiniz. İletişim formu için tıklayınız.

 

 

 

Comments are closed.