+1 929 503 42 72

32 Strait Street Valletta Malta

Malta Vergi Sistemi

maltada vergi

Malta Vergi Sistemi

Malta vergi sistemi, vergi iadesi, katılım muafiyeti ve kavramsal faiz indirimini içeren rekabetçi bir vergi sistemine sahiptir.

Malta, ticari çıkarlarını yeniden konumlandırmak isteyen veya AB içinde ideal bir pazar arayan çok sayıda çok uluslu şirket için tercih edilen yetki alanı haline gelmekte. Malta’nın AB ve uluslararası standartlarla tamamen uyumlu rekabetçi vergi sistemi bu duruma katkı sağlamaktadır.

Şahıslar İçin Malta’da Vergi

Bir kişinin Malta gelir vergisine olan yükümlülüğü, ikamet ve oturum olmak üzere iki konsepte bağlıdır. Malta’da normal olarak ikamet eden ve oturum sahibi olan kişiler, dünya çapındaki gelirleri ve belirli sermaye kazançları üzerinden gelir vergisine tabidir. Malta’da ikamet eden şahıslar, Malta’da ortaya çıkan her türlü gelir ve belirli sermaye kazancı ve Malta’da alınan Malta dışında ortaya çıkan gelirlerden vergilendirilebilir. Bu şahıslar, Malta’da olsun veya olmasın, ülke dışında ortaya çıkan herhangi bir sermaye kazancı vergisine tabi değildir.

Malta Vergi Sistemi

Malta’nın vergi sisteminin temel dayanağı, şirketin kârının ekonomik çifte vergilendirmesini tamamen ortadan kaldıran tam kapsamlı bir  vergi sistemidir. Temettü dekontu olan pay sahiplerine, temettülerin ödendiği kar üzerinden ödenen vergiye eşit vergi kredisi hakkı verilir. Şirketler için geçerli olan% 35 vergi oranı aynı zamanda Malta’daki en yüksek vergi oranı olduğundan, hissedarlar temettü alımları için herhangi bir ek vergi almazlar. Hissedarın temettü vergi oranının% 35’in altında olması durumunda, vergi kredisinin temettü vergi oranını aşması halinde, hissedar temettü vergisi hissedarına iade edilecektir.

Malta’da kayıtlı bir şirketin karının dağıtılması üzerine, hissedarları kısmi vergi iadesi talebinde bulunabilirler. En yaygın vergi iadesi 6 / 7’dir, yani vergilendirilebilir kazancın% 30’u (% 35’in 6 / 7’si). Çifte vergilendirme indirimi talep edilmediğinde, Malta’da dağıtılan karlara uygulanan etkili vergi% 5 olacaktır. Malta’nın vergi iadesi sistemi, hem yerleşik hem de yerleşik olmayan hissedarlar için, hem doğrudan hem de dolaylı olarak, Malta’da bulunan taşınmaz mallardan elde edilen karlar hariç, hem yerel hem de uluslararası faaliyetlerden elde edilen karlara uygulanan vergi bakımından geçerlidir.

Ayrıca, Malta hükümeti, gelişmekte olan ülkelerle olduğu gibi, önemli ticaret ortakları ile birlikte çifte vergilendirme anlaşması imzalamıştır ve imzalama ya da devam etmektedir. Şu ana kadar Malta hükümeti 160 fazla ülke ile ikili vergi anlaşması imzalamıştır. Bu politikanın gelecekte devam etmesi bekleniyor.

Son olarak, yatırım fonları ve yüksek nitelikli gurbetçiler için faydalı rejimler; Malta’ya giriş yapan şirketlere  sağlanan esneklik;  hızlı şirket kuruluş süreci; İkametgahını ve / veya ikametgahını Malta’ya transfer eden kişilere sağlanan artırılmış gelir vergisi matrahı, hepsi Malta’nın vergi sisteminin çekiciliğine katkıda bulunmuştur. Ayrıca, Malta’da şu anda sermaye vergisi yoktur; faiz, telif hakları, temettü ve tasfiyeden elde edilen gelirler için stopaj yok ve Malta’da transfer fiyatlandırma mevzuatı da bulunmamaktadır. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. İletişim formu için tıklayınız.

Comments are closed.