+1 929 503 42 72

32 Strait Street Valletta Malta

Malta’da Şirket Tescili

maltada şirket tescili

Malta’da Şirket Tescili

Malta’da İş Kurmak

Yıl boyu güneş ışığı ve esnek çalışanları ile bu küçük ada, bir şirketi açmak için harika bir yer. Dünyanın geri kalanında müşterilerle veya tedarikçilerle çalışmak, ana kara Avrupa ve Kuzey Afrika ile ulaşım bağlantıları olduğundan oldukça basittir. Malta’da şirket açmak  ve şirket tescili birçok ülkeye göre daha kolaydır. Daha önce Malta’daki şirket türlerini ve şirketin nasıl kurulabileceğini Yurt Dışında Şirket Kurmak adlı makalemizde anlatmıştık. Peki Malta’da şirket tescili nasıl oluyor?

Malta‘da Şirket Tescili Nasıl Yapılır 

1. Sınırlı Şirket veya Şahıs Şirketi Arasında Seçim Yapma

Sınırlı şirket sahibi olmak, işletmeyi şahıstan ayırarak mülkiyeti korur. Ayrıca, sizinle çalışmayı düşünen müşteriler için etkileyici görünen daha resmi ve hukuki bir statüye sahiptir. Fakat bu faydalar, yıllık denetimler ve sicilde görünen en az iki hissedarlı ortaklar gibi ek bir bürokrasiyle birlikte gelir. Daha basit bir yaklaşım için, şahıs şirketi daha az adım ve daha az evrak gerektirir, ancak mal sahibi, limited şirketi koruması olmaksızın hukuk davaları ve borçlanma bakımından kişisel risk altındadır. Yeni işinizi koşullarınıza en uygun şekilde kurmak, dikkatli bir şekilde düşünmenizi gerektirir, bu yüzden biraz araştırma yapın ve her şeyi düşünmek için zaman ayırın.

2. Şirket Kuruluş Sözleşmesi ve Esas Sözleşme

Bir limited şirket için, bu iki önemli belgeyi taslak haline getirmeniz ve bunları Şirketler Siciline kaydetmeniz gerekecektir. Bu belgeler karmaşık olabilir ve hissedarlar arasındaki sözleşme olarak kabul edilebilir, bu nedenle bir avukata veya uzmana danışılması önerilir. Belgeler, şirketin yöneticilerinin neler yapabileceğini ve varsa bunların sınırlamalarının ne olduğunu detaylandıracaktır. Şahıs şirketleri için bu adım gerekli değildir.

3. Yeni İşletmeyi Tescilleyin

Bu adım sadece limited şirketler için gereklidir ve Finansal Hizmetler Makamına belge gönderilmesini içermektedir. Öncelikle, bir şirket kayıt formunun doldurulması ve bankadan, alınan ödenmiş sermaye, Şirket Kuruluş Sözleşmesi ve Esas Sözleşme, ile birlikte ilgili otoriteye gönderilmesi gerekir. Bir kayıt ücretinin ödenmesi gerekmektedir ancak işlem hızlı ve sadece birkaç gün sürmektedir. İlgili ücretler ve sürecin nasıl gerçekleştiği hakkında daha fazla bilgi için bize sorabilirsiniz.

4.Vergi Kimlik Numarası Alın

Bu oldukça basit bir adımdır. Bir çevrimiçi form doldurmanız gerekmektedir. Vergi Kimlik Numarası sahibi olduğunuzda, bir limited şirketi veya serbest meslek sahibi olmanız durumunda yıllık vergi beyannamesi vermeniz gerekecektir. Vergi beyannamelerinin doldurulması söz konusu olduğunda, özellikle muhasebe aşina olduğunuz bir şey değilse, hataları önlemek için profesyonel yardım almanız şiddetle tavsiye edilir.

5. KDV İçin Kaydolma ( VAT Number )

Bir iş cirosunun yılda 35.000 EURO’yu aşması durumunda KDV’nin tahsil edilmesi gerekir; bu da şirketin KDV’ye kayıtlı olması gerektiği anlamına gelir. Vergi yılı Ocak-Aralık ayları arasındadır. Kayıt hızlı bir işlemdir. Her yıl 7.000 Euro’dan düşük kazananlar için KDV’ye kaydolmaya gerek yoktur. Ancak, ciro 7.001 € ile 35.000 € arasında olduğunda KDV amaçlı kayıt isteğe bağlıdır. Bu gibi durumlarda, sizin için en iyi seçenek hakkında daha ayrıntılı araştırmak ve belki de bazı tavsiyelere başvurmak iyi fikir olabilir. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Comments are closed.