+1 929 503 42 72

32 Strait Street Valletta Malta

Yurt Dışında Şirket Kurmak

yurt dışında şirket kurmak

Yurt Dışında Şirket Kurmak

Çeşitli nedenlerden dolayı şirketinizi yurt dışında kurmak isteyebilirsiniz. E-ticaret yapıyor olabilir, ticaretinizi yurt dışında yapıyor olabilir, vergi indirimlerinden yararlanmak isteyebilir ya da riski farklı ülkelere yaymak isteyebilirsiniz. Bütün bunlar yurt dışında şirket kurmak istenmesinin nedenlerinden birkaçıdır. Peki yurt dışında şirket kurmanın en hızlı ve en uygun olduğu yerler nereleridir? Hiç kuşkusuz bu yerlerden birisi Malta’dır. Vergi avantajı, düşük kurulum ücreti, Avrupa birliği üyesi olması, para biriminin Euro olması, bürokrasi ve operasyon süreçlerin azlığı Malta’yı cazip bir ülke haline getirmektedir. Üstelik şirket kurmak için ülkeyi ziyaret etmek zorunda da değilsiniz.Peki Malta’da nasıl şirket kurabilir, şirket türü ne olmalıdır ve gerekli işlemler nelerdir?

Malta’da Şirket Kurmak

Malta’da yaygın olarak iki tür şirket kurulumu yapılmaktadır. Bunlar;

 1. Özel Limited Şirket – Ltd.
 2. Halka Açık Limited Şirketi- Plc.

Özel ve halka açık limited şirket arasındaki temel fark, özel bir şirketin hissedarlarının sayısını 50 ile sınırlandırması ve hisselerini genel halka sunamayacağı gerçeğidir. Malta’da kurulan şirketlerin büyük çoğunluğu özel limited şirketlerdir. Malta’da özel limited şirket nasıl kurulur.

Özel Limited Şirket (LTD) 

Limited şirketinizi Malta’yı ziyaret etmeden kolay ve hızlı bir şekilde kurabilirsiniz. Şirket kurulumu için gerekli olan evraklar:

 1. Şirket sözleşmesi ( Memorandum and Articles of Association)
 2. Asgari hisse sermayesinin ödenmiş olması
 3. Daha önce kaydedilmemiş bir şirket ismi
 4. Bir şirket yöneticisi ve bir şirket sekreteri
 5. Malta’da adres
 6. Hissedar ve yönetici listesi
 7. Hissedarların pasaport fotokopileri ve her hissedar için banka referans mektubu

Tüm belgeler İngilizce olmalı veya profesyonel bir tercüman tarafından tercüme edilmelidir. Bu konuda yardım almak için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyiniz.

Halka Açık Limited Şirket ( PLC )

Halka Açık Limited Şirket, özel şirket niteliği olmayan bir şirkettir. Bir Halka Açık Şirketi, halka hisselerini veya borçlarını sunabilir. Bir Halka Açık Şirketin özel limited şirketten farkları şunlardır:

 1. Öz sermayesi daha fazladır
 2. Özel limited şirketlerde en fazla 50 hissedar olabilir. Halka açık şirketlerde böyle bir sınırlama yoktur
 3. Özel limited şirketler bir yönetici ve bir sekreter ile kurulabilirken, halka açık şirketlerde en az iki şirket yöneticisi ve iki şirket sekreteri olmalıdır.
 4. Halka açık şirketlerin uzantısı Plc, özel şirketlerin uzantısı Ltd. Dir.

Kısacası yurt dışında ( Malta ) şirket kurabilirsiniz. Bunun için yurt dışına çıkmadan, zaman kaybetmeye gerek kalmadan Avrupa’nın merkezinde, vergi cenneti denilebilecek saygın bir ülke de şirketinizi kurabilir, ticaret ağınızı genişletebilir ve şirketinizi büyütebilirsiniz. Daha fazla bilgi için bize yazınız.

Comments are closed.